ПОЧЕТНА / Марјан Николовски (СТРАНА 3)

Марјан Николовски

УЈП со нова алатка – „Е-персонален данок на доход“

Од идната година почнува електронското пријавување на персоналниот данок на доход, од 2019-та година УЈП електронски ќе ја праќа пополнетата годишна даночна пријава- најавија од Управата за јавни приходи. Ги вградивме најдобрите европски практики по македонски рецепт и развивме услуги со кои можеме да се носиме рамо до рамо со …

ПОВЕЌЕ

Голден Стејт најмалку три седмици без Стеф Кари

Стеф Кари ќе паузира најмалку три седмици од кошаркарските терени по повредата што кошаркарот на Голден Стејт Вориорс ја заработи на дуелот со Њу Орлеанс. Деталните лекарски прегледи покажаа дека нема скршеница на скочниот зглоб, но истегнувањето на лигаментите воопшто не е наивно и Кари ќе мора целосно да мирува …

ПОВЕЌЕ

ЕХФ со божиќно изненадување за фановите

Европската ракометна федерација (ЕХФ) најави големо изненадување во пресрет на празничниот период. Истото се однесува на сите фанови кои сакаат да бидат дел од завршниот турнир во Келн наредната година, кој ќе се одржи на 26 и 27 мај. Организаторот на настанот одлучи да пушти 400 нови влезници за „фајнал-фор“ …

ПОВЕЌЕ

Македонските фудбалери до 17 години во група со Шпанија за следниот квалификациски циклус

Младата репрезентација на Македонија за фудбалери до 17 години ги доби своите противници за следниот квалификациски циклус за сезоната 2018/2019 година. Нашите надежи ќе бидат во групата 4 заедно со репрезентациите на Шпанија, Израел и Фарските Острови. Организаторот на групата дополнително ќе биде одреден. Пласман во елитните квалификации за ЕП …

ПОВЕЌЕ

У19 елитни квалификации: Македонија во група со Англија, Унгарија и Летонија

Македонските фудбалски надежи до 19 години ќе играат против Англија, Унгарија и Летонија, во елитната група за пласман на ЕП 2019. „Црвено-жолтите“ одиграа одлично во групната фаза во Скопје, победувајќи на сите три меча и завршија како првопласирани, пред Белгија, Швајцарија и Лихтенштајн. Избраниците на селекторот Вујадин Станојковиќ сега ќе …

ПОВЕЌЕ

Фудбалската репрезентација на Македонија до 17 години ги доби ривалите во елитната фаза од квалификациите за пласман на Европското првенство

Фудбалската репрезентација на Македонија до 17 години ги доби ривалите во елитната фаза од квалификациите за пласман на Европското првенство. Генерцијата на Горан Станиќ на ждрепката падна во групата 3, а за пласман на големото натпреварување ќе разигрува со репрезентациите на Ирска, Полска и Грузија. За нашата репрезентација ова е …

ПОВЕЌЕ

Ципрас: Грција во 2018 година ќе ги остави зад себе болните реформи

Грчкиот премиер Алексис Ципрас изјави дека земјата ќе сврти нова страница во наредната година и ќе ги остави зад себе болните реформи, кои мораше да ги спроведе како услов за да добие финансиски средства по економскиот колапс во 2009-та година. – Конечно дојде мигот на грчката економија. Стратегијата на мојата …

ПОВЕЌЕ

Убиениот поранешен јеменски претседател Салех погребан без почести

Поранешниот претседател на Јемен Али Абдула Салех вчера беше погребан во главниот град Сана, без посебни церемонии. Салех беше убиен во снајперски напад извршен од страна на припадници на шиитските бунтовници Хути во понеделникот. Салех со години ги поддржуваше Хутите и Иран во нивната борба за превземање контрола над Јемен, …

ПОВЕЌЕ

МИ-5 спречила атентат врз Тереза Меј

Британските безбедносни служби спречиле двајца исламисти кои планирале да извршат атентат врз премиерката Тереза Меј, информираше директорот на службата МИ-5 Ендрју Паркер. Паркер за планираниот атентат вчера го информирал владиниот Кабинет, јави телевизијата Скај Њуз. Во врска со случајот се уапсени Наимур Закарија Рахман (20) и Мухамед Акиб Имран (21), кои …

ПОВЕЌЕ

Десетици илјади евакуирани поради силните пожари кај Лос Анџелес

Силни шумски пожари во областа Вентура во Калифорнија северно од Лос Анџелес ги натераа локалните власти да евакуираат десетици илјади жители, јави телевизијата Си-Ен-Ен. Засега нема жртви во пожарите кои, поради силниот ветер, се проширија на 180 квадратни километри. Во опасност е и големиот забавен парк Волшебната планина. Гувернерот на …

ПОВЕЌЕ