ПОЧЕТНА / Марјан Николовски (СТРАНА 20)

Марјан Николовски

Лазаров без промашување против Рајн Некар Ловен

Капитенот на македонската ракометна репрезентација Кирил Лазаров е најзаслужен за нерешениот резултат на Нант против Рајн Некар Ловен на домашен терен 26:26. Лазаров синоќа постигна шест голови без промашување, а во финишот беше стрелец на гол за намалување на водството на бундеслигашот на 25:26, за потоа Никола Турно да го …

ПОВЕЌЕ

Кривична пријава за кичевецот кој застрела три лица

Полицијата во Кичево поднесе кривична пријава против едно лице поради вооружениот инцидент кој вчера се случи во центарот на градот, а во кој со огнено оружје беше пукано врз три други лица. Кривична пријава е поднесена против А.А. (58) од с. Горно Строгомиште, кичевско, поради постоење основи на сомнение за …

ПОВЕЌЕ

Турција ќе одговори на сите закани кои произлегуваат од курдскиот референдум

Турскиот премиер Бинали Јилидрим изјави дека неговата Влада е подготвена да даде решителен одговор доколку се појават закани по национална безбедност на земјата како резултат на референдумот за независност во ирачки Курдистан. – Нашите чекори ќе бидат усогласени со Багдад. Ќе контактираме само со централните ирачки власти по сите економски …

ПОВЕЌЕ

Решени компјутерските проблеми на голем број аеродроми во светот

Аеродроми во светот денеска беа погодени од технички проблеми поради кои привремено беа оневозможени за пријавување луѓе и багаж на летови. Аеродромите во Париз, Цирих и Франкфурт соопштија дека имале проблеми со компјутерскиот систем, но техничките проблеми биле релативно брзо решени. На аеродромот во Франкфурт не било можно внесување податоци …

ПОВЕЌЕ

Грчките власти во состојба на готовност поради епидемија на сипаници

Ние сме во состојба на готовност и ги следиме упатствата дадени од Националниот комитет за вакцинација врз основа на менување на мапата на епидемијата на сипаници во Грција и во Европа, изјави грчкиот министер за здравство Андреас Ксантос во врска со епидемијата на морбили во земјата. Тој рече дека досега …

ПОВЕЌЕ

Хоџај: Да се овозможи прием на Косово во ОН

Косовскиот заменик премиер Енвер Хоџај, во интервјуто за виенскиот весник „Винер цајтунг“ наведе дека, доколку Србија нема ништо против, тогаш ниту Русија, ниту другите земји не би имале правни, ниту морални причини да го блокираат барањето на Косово за прием во Обединети нации. Хоџај, поради тоа смета дека дијалогот меѓу …

ПОВЕЌЕ

ЕУ-земјите губат изгубиле 152 милијарди евра во 2015 година поради дупка со ДДВ

Земјите-членки на Европската унија изгубиле околу 152 милијарди евра од Данокот на додадена вредност (ДДВ) во 2015 година, покажува новата студија на Европската комисија. Како што јави дописникот на МИА од Брисел, „дупката за ДДВ“, која е вкупната разлика меѓу очекуваниот приход од ДДВ и фактичката сума, повторно ја покажува …

ПОВЕЌЕ

Поповска: ВМРО-ДПМНЕ повторно излегува со лажни предизборни ветувања

ВМРО-ДПМНЕ ветуваше изградба на катни гаражи во изминатите три мандати, а проектите останаа само на хартија, посочуваат денеска од СДСМ. Како што велат, ВМРО-ДПМНЕ без срам и овој пат ќе излезе со истите проекти, кои требаше да ги реализираат во изминатите години. „Изминаа три мандати на ДПМНЕ како локална власт, …

ПОВЕЌЕ

Петровска: Со поддршка на бизнис заедницата до поголем економски развој

Кандидатот за градоначалник на Битола од СДСМ и коалицијата, Наташа Петровска, денеска промовираше низа мерки наменети за бизнис секторот. Според Петровска, мерките кои се дел од програмата ќе овозможат заштита на интересите на бизнис секторот, но и на граѓаните. „За секоја локална самоуправа она што е најсуштински и најзначајно е …

ПОВЕЌЕ

Груевски: Офицерски ќе прерасне во Дом на култура

Офицерскот дом во Битола нема да оди на продажба, а истиот ќе прерасне во дом на културата, истакна на денешната прес конференција Валентин Груевски, носителот на советничката листа во Битола на СДСМ и коалицијата. Според него, во офицерскиот дом ќе се одржуваат свечености, приеми и концерти, како и други активности …

ПОВЕЌЕ