ПОЧЕТНА / Марјан Николовски (СТРАНА 20)

Марјан Николовски

Приштина предлага дијалогот со Белград да заврши за 18 месеци

Оптималниот период за завршување на дијалогот Белград-Приштина на кој инсистираат САД е 18 месеци, пренесува „Спутник“ и додава дека потоа би требало да следи меѓународна конференција. „Приштина, со благослов од Америка, на адреса на европските држави испрати предлог во кој бара Бриселскиот договор да добие временско ограничување. Како што дознаваме, …

ПОВЕЌЕ

Владата на Пленковиќ ја доби довербата во хрватскиот Сабор

Владата на Андреј Пленковиќ ја доби довербата во хрватскиот Сабор со 78 гласа „За“ и 59 „Против“ на гласањето кое што се одржа по полноќ. На седницата која што започна во девет часот и триесет минути, а траеше цели 14 часа се гласаше и за доверба на министерката за демографија …

ПОВЕЌЕ

Хан: Македонија и Албанија се на добар пат кон ЕУ

Додека Велика Британија оди кон излез од ЕУ, Западен Балкан врши притисок за отворање на вратата на Унијата. На пролет, може да биде дадено зелено светло од Брисел за отварање на пристапните преговори со Македонија и Албанија, пишува австрискиот весник „Курир“. Дека Македонија и Албанија се на добар пат кон …

ПОВЕЌЕ

Француско-германска комеморација на примирјето од 1918 година

Со заедничка церемонија, по повод годишнината од денот на примирјето на  Првата светска војна, амбасадорот на Република Франција, Кристиан Тимоние и на Сојузна Република Германија, Томас Герберих, на француските воени гробишта во Битола, заеднички одржаа помен посветен на сите мртви, ранети, изчезнати и раселени лица, за жртвите на насилство и …

ПОВЕЌЕ

Тевдовски: Со измените на Законот за јавни набаки ќе се остранат непотребните бирократски процедури

Измените на Законот за јавни набавки, по скратена постапка беше прифатен од пратениците на собраниската Комисија за финасирање и буџет. Измените на законот, со којшто меѓу другото се предвидува укинување на Советот за јавни набавки, се очекува да биде донесен денеска на продолжението на 19. седница на Собранието закажана за …

ПОВЕЌЕ

Шекеринска: Македонија ќе ги испорача неопходните реформи за НАТО

Република Македонија со засилено темпо и реформи работи на исполнување на критериумите и стандардите за членство во НАТО, изјави министерката за одбрана Радмила Шекеринска во Брисел каде на покана на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска учествува на состанокот на министрите за одбрана на земјите членки на НАТО и …

ПОВЕЌЕ

Димитров – Дармановиќ: Забрзана интеграција во ЕУ

Македонија очекува забрзана интеграција во Европската унија, изјави шефот на дипломатијата Никола Димитров по средбата со својот црногорски колега во Скопје.  Претседателот на Европската комисија, Јункер најави дека Црна Гора и Србија ќе влезат во ЕУ до 2025-та, а претходно британски експерти оценија дека само Македонија е подготвена за членство …

ПОВЕЌЕ

Иванов: А-5 е отворена врата кон НАТО

Проширување на соработката меѓу земјите од А-5 групата за целосна интеграција во НАТО и придонес за безбедноста на Алијансата- тема на конференцијата на началниците на Генералшатабовите на армиите од земјите- членки на САД и Јадранската повелба. „Јарданската повелба претставува јасна порака за отворената врата на НАТО. Во повебата се истакнува …

ПОВЕЌЕ

Јавна дебата за стратегијата за култура

Нацрт-програмата, која ќе ја обезбеди националната стратегија за културен развој во државата во наредните четири години, е пред својата финална верзија. Токму затоа, се организираат јавни дебати на кои претставници од Министерството за култура, од работната група за Стратегијата, од Советот за култура и претставници на независната сцена дефинираат што …

ПОВЕЌЕ

Инсталација на постер-фотографии во Битола „Бегалец сега – човек секогаш“

Со инсталација на постер-фотографии денеска во Битола почнаа активностите на проектот „Бегалец сега – човек секогаш“. Проектот е на претставништвото на УНХЦР, Високиот комесаријат за бегалци при Обединетите Нации во Скопје, а го спроведуваат Центарот за човекови права и разрешување конфликти во соработка со Центарот за истражување, образование и развој …

ПОВЕЌЕ