ПОЧЕТНА / Марјан Николовски (СТРАНА 2)

Марјан Николовски

Во Битола започна вакцинацијата против сезонски грип

Од денеска во просториите на ЈЗУ Центар за јавно здравје – Битола започна вакцинацијата на населението против грип за сезоната 2017/2018. Од ЈЗУ Центар за јавно здравје – Битола велат дека во оваа фаза обезбедени се 3.800 вакцини. Вакцинацијата се врши секој работен ден (понеделник-петок) од 07:30 – 18:00 часот. Цената на поединачна …

ПОВЕЌЕ

Самит 100: Компаниите од регионот ќе имаат успех на глобалниот пазар само со заеднички настап

Компаниите од западен Балкан имаат капацитет да излезат на глобалниот пазар. Ако настапуваат заедно, можат да бидат конкурентни. Соработката меѓу овие земји расте и тие се политички стабилни што е основен услов за економски раст од околу 5% кој ќе овозможи нзголемување на животниот стандард. Премиерите од Македонија, Албанија, Босна …

ПОВЕЌЕ

„Катимерини“: Резултатите од изборите ќе ги забрзаат преговорите меѓу Атина и Скопје

Периодот од ноември до февруари ќе биде клучен за активирање на преговарачкиот процес за спорот со името меѓу Македонија и Грција, како и за постигнување прогрес по тоа прашање, пишува денеска грчкиот весник „Катимерини“. Медијаторот Метју Нимиц, според весникот, ќе биде мошне активен во овој период, имајќи ги предвид резултатите …

ПОВЕЌЕ

ДИК: Рокот за приговори за резултатите истекува во 2 часот по полноќ

Приговорите за постапката за гласање можат да се поднесуваат најдоцна до денеска до 19 часот. Рокот, пак, за поднесување на приговори за постапката за сумирање и утврдување на резултатите истекува ноќва во 2 часот по полноќ, со оглед дека општинските изборни комисии ги објавуваат првичните резултати од изборите во рок …

ПОВЕЌЕ

Илија Темелковски е нов тренер на Еурофарм Работник

Битолскиот суперлигаш Еурофарм Работник го именува својот нов тренер на следните две сезони. Клубот потпиша договор со Илија Темелковски, кој веднаш ќе го преземе кормилото на клубот и ќе го наследи Андон Бошковски . „Со голема чест и задоволство ја информираме спортската јавност дека за нов тренер на РК Еурофарм …

ПОВЕЌЕ

Геодет незаконски променил сопственост на куќа

СВР Битола поднесе кривична пријава против 49-годишниот Г.Н. од Битола, самостоен референт за геодетско катастарски работи, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело злоупотреба на службената положба и овластување. Геодетот без никаква правна основа извршил промени на сопственост на куќа со деловени простории на ул. „Петар Петровиќ-Његош“, со кои …

ПОВЕЌЕ

Приговори до ДИК поднеле 48 граѓани

Четириесет и осум граѓани на денот на локалните избори поднеле приговори до Државната изборна комисија (ДИК) бидејќи ги немало во Избирачкиот список и не можеле да гласаат. Иако ДИК постапила по овие приговори, граѓаните нема да можат да гласаат ниту во вториот круг од локалните избори имајќи предвид дека Избирачкиот …

ПОВЕЌЕ

ЕУ: Локалните избори се одржаа во натпреварувачки амбиент

Локалните избори се одржаа во натпреварувачки амбиент и беа набљудувани од посматрачите на ОБСЕ кои излегоа со прелиминарни наоди и заклучоци за изборите, соопшти Европската делегација во земјава, дополнувајќи дека според ОБСЕ, локалните избори ја зајакнале довербата во демократските процеси, во фундаменталните слободи и изразување. Забележани се и одредени, наводни …

ПОВЕЌЕ

Бошковски и Еурофарм Работник ја прекинаа соработката

По само пет кола изминати во ракометната Суперлига, промена на тренерската позиција во Еурофарм Работник откако спогодбено тренерот Андон Бошковски го напушти битолскиот клуб. „РК Еурофарм Работник ја раскина соработката со досегашниот тренер г-дин Андон Бошковски. Причините за раскинување на соработката се од лична и спортска природа на тренерот. Раководството …

ПОВЕЌЕ

ВМРО-ДПМНЕ: Хаосот и незаконието продолжуваат и по изборите

„Напад со нож, запален автомобил, пукање со огнено оружје се случија за само 24 часа по завршување на изборниот ден. Ова е животот кој го ветуваше СДС. Хаосот и незаконието продолжуваат и по изборите. Нападот со нож врз претседателот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски од страна на лица блиски до СДС …

ПОВЕЌЕ