ПОЧЕТНА / Марјан Николовски (СТРАНА 2)

Марјан Николовски

Заев: Македонија може да биде транспортен центар на Балканот

Македонскиот премиер Зоран Заев учествува на меѓународната конференција „Пoсилна регионална интеграција на Балканот“. Се разговара за гранични олеснувања и на трговијата, но и за регионални ИТ и технолошки кластери, за отворање перспективи за приватниот сектор. Македонија сака да учествува во сите регионални проекти и може да биде транспортен центар на …

ПОВЕЌЕ

Северна Кореја: Не сакаме војна, но нема да бегаме од неа

Големите заеднички воени вежби на САД и Јужна Кореја и заканите за американскиот превентивен напад, ја прават војната на Корејскиот Полуостров факт, соопшти министерството за надворешни работи на Северна Кореја. Останува прашањето кога ќе почне војната. Не сакаме војна, но нема да бегаме од неа доколку САД лошо го проценат …

ПОВЕЌЕ

Пожарите стигнаа до Лос Анџелес

Пожарите кои со денови беснеат низ Јужна Калифорнија стигнаа и до Лос Анџелес, а во најголема опасност е елитната населба Бел Ер. Огнот веќе уништи неколку куќи во оваа ексклузивна област, каде што брзо зафати површина од 60 хектари. Ова е најголемата ерупција на пожари во историјата на Калифорнија, а …

ПОВЕЌЕ

Вонредна седница на Советот за безбедност по одлуката на Трамп за Еурсалим

Советот за безбедност на Обединетите Нации свика вонредна седница откако американскиот претседател Трамп еднострано го призна Ерусалим за израелска престолнина. Генералниот секретар на Организацијата Антонио Гутереш предупреди дека статусот на Ерусалим се решава исклучиво со разговори меѓу Израел и Палестина. „Уште од првиот ден на оваа функција се противам на …

ПОВЕЌЕ

ЕУ: Крајниот рок за договор со Лондон в недела на полноќ

Европската комисија ја предупреди Велика Британија дека рокот за постигнување напредок во затворањето на првата фаза од преговорите за излегување за земјата од ЕУ истекува в недела на полноќ. Главното отворено прашање во претворите е идниот статус на границата меѓу република Ирска и британската покраина Северна Ирска, а потоа и …

ПОВЕЌЕ

Иванов се обрати на форумот „Мир и спорт“ во Монако

Македонскиот претседател Иванов пред учесниците на 10. Меѓународен форум „Мир и спорт“, што се одржува во Монако, порача дека спортот придонесува за помирување, сплотување на луѓето и надминување на предизвиците од денешницата. Спортот е фактор кој придонесува не само за помирување, туку за постигнување на оние вредности кои се неопходни …

ПОВЕЌЕ

Лидерот пресилен за Пелистер Волеј

По двете победи во низа над Бами Кор и Македонија Макс, битолски Пелистер Волеј доживеа пораз на домашен терен од лидерот на табелата, екипата на Универзитет Тетово со резултат 0:3, во сетови 15:25; 16:25; 22:25. Пелистерки подобро го отворија натпреварот и тргнаа со позитивен резултат, но само до водство од …

ПОВЕЌЕ

Роналадињо во пензија во 2018 година

Легендарниот бразилски фудбалер Роналдињо на прес-конференција соопшти дека официјално ќе се повлече од фудбалот во 2018 година. Бразилецот е две години без клуб, а последна станица му беше Флуминенсе, каде настапуваше само три месеци. Бразилскиот ас зад себе има блескава кариера, а најголемата слава ја стекна во шпанската Барселона. Покрај …

ПОВЕЌЕ

Одложено судењето за случајот „Траекторија“

Судењето за предметот „Траекторија” на Специјалното јавно обвинителство, е одложено за 18-ти декември годинава. Во овој предмет обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, поранешниот министер за траснпорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски. Тие денска дојдоа во Кривичниот …

ПОВЕЌЕ

Одобрено обвинението за случајот „Трезор“

Советот за оценка на обвинитениот акт при Основниот суд Скопје 1- Скопје го одобрил обвинението на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Трезор“. Во овој случај осомничени се поранешниот директор на УБК, Сашо Милајков, поранешниот шеф на неговиот кабинет Тони Јакимовски, поранешниот началник на Петтата управа Горан Грујевски и поранешниот помошник …

ПОВЕЌЕ