ПОЧЕТНА / Марјан Николовски (СТРАНА 129)

Марјан Николовски

Промовирани нови 12 доктори на науки на УКЛО

12 нови доктори на науки беа промовирани на универзитетот Св. Климент Охридски во Битола. Со оваа промоција, се докажува квалитетот на битолскиот универзитет, и на студентите кои се одлучиле своето образование да го надоградуваат токму на универзитетот Св. Климент Охридски. Покрај студенти од Македонија, денеска беа промовирани и нови доктори …

ПОВЕЌЕ

Евертон го победи Арсенал со 2-1, заврши серијата на „топџиите“ од 14 натпревари без пораз

Фудбалерите на Арсенал синоќа загубија на гостувањето во Ливерпул од екипата на Евертон со 2:1 и со тоа е прекината нивната серија од 14 натпревари без пораз во шампионатот. „Топџиите“ последен пат во Англиското првенство беа поразени во 1.коло од Ливерпул. Арсенал имаше водство со голот на Алексис Санчез во …

ПОВЕЌЕ

ПЕЛИСТЕР ВО ВТОРОТО ПОЛУВРЕМЕ ЈА „СКРШИ“ СТРУМИЦА

Кошаркарите на Пелистер на синоќа одиграниот дуел против Струмица, стигнаа до првата победа сезонава на домашен терен. Зоран Петковски и неговите играчи резултатски лошо го започнаа првото полувреме, првата четвртина заврши 17:23 во корист на гостите, додека на полувреме се отиде со +10 за Струмица. Во вториот дел играчите одреагираа …

ПОВЕЌЕ

„ДОКТОР ФАУСТ“ – НОВА ПРЕМИЕРА НА БНТ

„Доктор Фауст“ во режија на Андраш Урбан е новата деветта премиера на Битолскиот народен театар за оваа година. Режисерот Урбан, веќе е познат на битолската публика, тој пред четири години ја режираше Хамлетмашина, која пред неколку денови на сцената на битолскиот театар ја имаше својата 50 изведба. Неговата авангардност беше …

ПОВЕЌЕ

ИВАНОВ: НЕ СМЕЕМЕ ДА ДОЗВОЛИМЕ ДА НЕ СЕ ПОЧИТУВА ВОЛЈАТА НА ГРАЃАНИТЕ

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во денешната изјава за медиумите изразува задоволство од спроведените предвремени парламентарни избори на 11 декември, нагласувајќи дека не смееме да дозволиме да не се почитува волјата на граѓаните. – Пред сè им честитам на граѓаните што покажаа одговорност и излегоа во масовен број да …

ПОВЕЌЕ

ХАРДЕН ГО ПРЕДВОДЕШЕ ХЈУСТОН ДО ПОБЕДАТА ПРОТИВ БРУКЛИН

Со 36 поени постигнати во победата над Бруклин, кошаркарот на Хјустон, Џејмс Харден ја одбележа ноќта во НБА лигата. На „брадата“ кој запиша и 11 асистенции, му недостасуваа два скока (имаше осум) за да стигне до трипл-дабл. Резултати на седумте натпревари од НБА лигата одиграни ноќеска: Индијана – Шарлот 110:94, …

ПОВЕЌЕ

800.000 ЕВРА ЗА СЕКОЈ КЛУБ ОД „БАЛКАНСКАТА ЛИГА“

Според „Вечерни Новости“ секоја од екипите кои ќе учествуваат во „Балканска лига“ во фудбал би требало од старт на своето контo да добиe по 800.000 евра. Лигата, која веќе добила и поддршка и од УЕФА би требало да стартува во 2018 година. Од нашата земја сигурен учесник би требалo да …

ПОВЕЌЕ

ДЕСЕТ СООБРАЌАЈКИ ВЧЕРА ВО СКОПЈЕ

Десет лица се здобиле со полесни телесни повреди во шест од вкупно 10 евидентирани сообраќајни несреќи во изминатото деноноќие во Скопје. Во четири сообраќајки е причинета материјална штета. Сообраќајната полиција открила и санкционирала двајца возачи кои поминале на црвено светло на семафор, четворица возачи го управувале возилото без возачка дозвола, …

ПОВЕЌЕ