ПОЧЕТНА / Марјан Николовски (СТРАНА 10)

Марјан Николовски

Спречен терористички напад во Мелбурн

Дваесетгодишен маж беше уапсен во околината на Мелбурн под сомнение дека планирал терористички напад за новогодишната ноќ. Ако се докаже вината, добива доживотна затворска казна. Во 2014-та година, австралиските власти го зголемија нивото на закана од тероризам. Оттогаш се осуетени 13 напади, вклучувајќи и еден планиран од Исламска држава.

ПОВЕЌЕ

Куп на РМ: Победа и Пелистер ќе се пресметаат во Битола

Реваншот од 1/4 финалето во Купот на Македонија меѓу Победа и Пелистер место во Прилеп, утре ќе се игра во Битола. Утрешниот дуел кој е закажан за 13 часот, поради поплавениот терен на стадионот на Могила, ќе се игра под „Тумбе Кафе” во Битола. Првата пресметка меѓу овие две екипи, …

ПОВЕЌЕ

ФИФА објави видео-прирачник за жрепката во Москва

На својата официјална веб страница, ФИФА објави видео-прирачник објаснувајќи точно како ќе се одвива жрепката за групите на Муднијалот во Русија. Извлекувањето е закажано за 1 декември во Москва. 32 учесници од четирите шешири ќе бидат распределени во осум групи. Генералниот принцип на ФИФА е да се обезбеди дека ниедна …

ПОВЕЌЕ

Богдановиќ херој на Сакраменто во победата над шампионот

Сакраменто со 110:106 победи на гостувањето кај Голден стејт кој на овој натпревар беше без двајцата најдобри играчи, Кевин Дурент и Стеф Кари. Богдан Богдановиќ успеа да ги погоди клучните четири поени кои ја донесоа победата кај актуелниот шампион Голден стејт. Тој натпреварот го заврши со 12 поени, а најефикасен …

ПОВЕЌЕ

Еурофарм го доби противникот во Челинџ купот

Единствениот македонски состав во Челинџ Купот, Еурофарм Работник, го доби противникот за 1/8 финалето во натпреварувањето. Денешната жрепка во Виена го издвои норвешкиот Филинген Берген за составот кој во борбата за ¼ финале ќе се сретне со тимот предводен од Илија Темелковски. Првиот натпревар ќе се одигра во Битола на …

ПОВЕЌЕ

„Политика“: СПЦ изненадена од одлуката на БПЦ да ја застапува МПЦ

Белградскиот дневен весник „Политика“ во денешното издание анализирајќи ја одлуката на Бугарската православна црква да прифати да ја застапува Македонска православна црква пред останатите цркви заради утврдување на канонскиот статус, пишува дека ги „возбуди“ црковните кругови во Белград. Пишувајќи опширно за текот на настаните на релација меѓу МПЦ и БПЦ …

ПОВЕЌЕ

Заев: Ги зајакнуваме партнерските односи со Кина за идна експанзија на економската соработка

Република Македонија ќе продолжи со активностите кои имаат за цел значително да ја подобрат бизнис климата, преку воспоставување на подобра институционална инфраструктура за привлекување на инвестиции, што ќе повлече забрзување на економскиот раст, развој на приватниот сектор и отворање на нови работни места- посочи премиерот Заев пред шефовите на влади …

ПОВЕЌЕ

МПЦ-ОА ја поздрави одлуката на Бугарската православна црква

Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), изрази благодарност до бугарскиот патријарх Нефит и до членовите на Светиот архиерејски синод на Бугарската православна црква кои денеска донесоа решение за писмото од Македонската православна црква. „Донесеното решение на САС на БПЦ дава надеж за конечно решавање на …

ПОВЕЌЕ

БПЦ: Наша света должност е да бидеме мајка-Црква на МПЦ и да помогнеме за нејзиниот канонски статус

Бугарската православна црква го смета за своја света должност ангажманот да понуди целосна соработка, посредство и застапување пред помесните православни цркви, преземајќи сѐ што е неопходно за утврдување на канонскиот статус на МПЦ, откако Македонската православна црква ја признава Бугарската православна црква-Бугарска патријаршија за своја црква-Мајка. Ова е одлуката на …

ПОВЕЌЕ

Ревија голови и само бод за Пелистер

Пелистер продолжува со слабите резултати пред домашната публика, а во последниот натпревар есенва на стадионот под Тумбе Кафе, ремизираа против Шкупи со резултат 2:2, иако по првите 45 минути имаа водство од 2:0. Првата прилика на натпреварот ја имаа гостите во 11-тата минута, кога Мбела по грешката на Тодоровски изби …

ПОВЕЌЕ