ПОЧЕТНА / Марјан Николовски

Марјан Николовски

Првичен извештај на ДИК: 41 општина доби нов градоначалник

41 општина и официјално доби нови градоначалници, Државната изборна комисија денеска на својата веб страна го објави Заклучок за известување за конечност на резултати од гласањето на 15 октомври 2017 година. Според заклучокот 41 општина доби нов градоначалник, во 33 ќе има втор круг на гласање, додека пак според првичниот …

ПОВЕЌЕ

Затворена границата со Грција, штрајкуваат грчките цариници

Поради штрајк на грчките царински служби денеска ќе биде во прекин сообраќајот на државната граница помеѓу Република Македонија и Република Грција. Границата ќе може да ја поминат само пешаци. Како што соопштија од МВР, на Граничниот премин Богородица прекинот ќе биде 24-часовен, и почнува денеска во 6 часот, исто како …

ПОВЕЌЕ

Едно лице загина во сообраќајка на патот Градско-Прилеп

Прилепчанец загина во тешка сообраќајна несреќа што се случила во средата околу пладне на регионалниот пат Градско-Прилеп. Како што информираат од МВР, на регионалниот пат Градско-Прилеп се случила сообраќајна незгода помеѓу возило „Пежо 307“ со скопски регистарски ознаки, управувано од Ј.К.(30) од Скопје и возило „Опел Аскона“ со прилепски регистарски …

ПОВЕЌЕ

Мајкл Б. Џордан е “главниот непријател” во долгонајавуваниот филм “Black Panther”

“Marvel Studios” официјално го претстави вториот трејлер за американскиот филм “Black Panther” кој ја носи приказната за стрип јунакот на Марвел – Т’Чала. Во филмот го глуми Чедвик Босман. По смртта на неговиот татко, суперхеројот се враќа дома кај футуристичката нација Ваканда да го бара престолот, но стариот противник (Мајкл …

ПОВЕЌЕ

Почина Рој Дотрис, актерот кој остави неизбришлива трага во серијата “Game of Thrones”

Актерот Рој Дотрис, кој играше во бројни серии и филмови, вклучувајќи ја и Играта на тронови и Амадео, почина во својот дом во Лондон во понеделникот. Имаше 94 години. Според семејната изјава, актерот „мирно починал” опкружен со најблиските. Дотрис имаше возбудлив живот. Во Втората светска војна, тој служел во Кралските …

ПОВЕЌЕ

Објавен насловот на филмот за Хан Соло

Рон Хауард, режисерот на филмот за Хан Соло, еден од најпознатите филмски ликови и дел од франшизата „Star Wars“, потврди дека студиото конечно решило кој ќе биде насловот на новиот филм. Филмот за Хан Соло ќе го носи насловот „Solo: A Star Wars Story“, објави режисерот Рон Хауард вчера. Ликот …

ПОВЕЌЕ

Шпанија до Каталонија: Ќе бараме укинување на автономијата!

Шпанските власти ќе побараат укинување на автономијата на Kаталонија, доколку лидерите на таа покраина не ги повлечат своите барања за независност, изјави шпанскиот заменик-премиер Сораја Саенз де Сантамарија. – Доколку сепаратистичкиот лидер Карлос Пуџдемон не обезбеди задоволувачки одговор до утре, тогаш тој ќе испровоцира активирање на членот 155 од Уставот, …

ПОВЕЌЕ

Бројни плантажи на марихуана и винарии уништени од пожарите во Калифорнија

Пожарите, кои избувнаа во северниот дел на американската држава Калифорнија, уништија голем број винарии и десетици плантажи на марихуана.Пожарите, кои избувнаа во северниот дел на американската држава Калифорнија, уништија голем број винарии и десетици плантажи на марихуана. Најмалку 31 плантажа на марихуана е целосно уништена, на многу други им е нанесена одредена штета, а …

ПОВЕЌЕ

Грабар-Китаровиќ: Хрватска може да биде посредник меѓу Русија и НАТО

Хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ воочи денешната средба со рускиот претседател Владимир Путин во Москва, изјави дека Загреб би можел да биде посредник меѓу НАТО и Русија. – Верувам дека Хрватска може да биде посредник во соработката меѓу Русија, ЕУ и НАТО, организации на кои сме членки, кои ги поддржуваат нашите …

ПОВЕЌЕ

Во Барселона протест за поддршка на уапсените каталонски лидери

Во Барселона синоќа се одржа протест за поддршка на двајцата каталонски сепаратистички лидери, кои ја поддржуваат независноста на Шпанија. Учесниците, чиј број достигна до околу 200.000 луѓе, побараа ослободување на Жорди Санчес и Жорди Куишарт, водачите на „Националното собрание на Каталонија“ и „Омниум култура“. Тие се осомничени за поттикнување бунт. …

ПОВЕЌЕ