ПОЧЕТНА / Марија Чулакоска

Марија Чулакоска

Поднесени 46 приговори до ДИК, најмногу од ВМРО-ДПМНЕ

Државната изборна комисија (ДИК) ги корегираше првично објавените податоци за 48 приговори за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври. Во предвидениот рок што истече ноќеска во 2 часот се поднесени вкупно 46 приговори. Најмногу приговори поднела ВМРО-ДПМНЕ 43 и …

ПОВЕЌЕ

Во советот на Македонски Брод најбројни ќе бидат независните кандидати

12 независни кандидатски листи, 3 од политичките партии, 165 кандидати за советници се најдоа на листите за избор на новиот совет на Општина Македонски Брод. Од 5.257 избирачи кои се запишани во избирачкиот список, гласале 4.234 или нешто повеќе од 80 проценти од гласачите. Она што по завршувањето на изборите …

ПОВЕЌЕ

Истекоа роковите за поднесување приговори до ДИК за локалните избори

Ноќеска во 2 часот истече рокот за поднесување приговори до Државната изборна комисија за постапката на гласање, сумирање и утврдување на резултати од првиот круг од локалните избори што се одржаа на 15 октомври. До синоќа во 19 часот беа поднесени 24 приговори, две од ТМРО, една Алијансата на Албанците …

ПОВЕЌЕ

Маж пронајден мртов во бунар во битолско

Шеесет годишниот битолчанец К.Л. вчера околу пладне бил пронајден починат во атар на селото Братин Дол. Како што информираат од полицијата, телото на мажот било пронајдено во бунар на викендица во селото. Смртта била констатирана од страна на лекар. Неофицијално, на телото на починатиот не биле забележани траги на насилство. …

ПОВЕЌЕ

45 општини добија градоначалници по првиот круг од локалните избори

Четириесет и пет општини добија градоначалници по првиот круг од локалните избори, а во 35 ќе има втор круг, на 29-ти октомври. СДСМ во првиот круг освоило 37 градоначалнички места, ВМРО-ДПМНЕ три, ДУИ две, група избирачи две, и Демократската партија на турците едно. Излезноста според ДИК, е околу 53 насто. …

ПОВЕЌЕ

Во првиот изборен круг 45.181 неважечко гласачко ливче

Вкупно 45.181 неважечко гласачко ливче утврдила Државната изборна комисија во првиот круг на вчерашните локални избори, по пребројаните 99,57 отсто од гласовите. Вкупниот број на важечки гласачки ливчиња во првиот круг од изборите изнесува 1.028.038. На претходните локални избори во 2013 година имаше 40.289 неважечки ливчиња, додека на последните парламентарни избори …

ПОВЕЌЕ

МВР: Гласањето без посериозни нарушувања на јавниот ред и мир

На денешното гласање на Локалните избори нема посериозни нарушувања на јавниот ред и мир. Забележан е еден инцидент во општина Бутел, кој не е поврзан со изборите. МВР има пријава и за седум случаи за поткуп, на чие расчистување работат. Ова го истакна портпаролот на МВР Tони Ангеловски на прес …

ПОВЕЌЕ

Поинаку: на 15-ти октомври дајте ѝ шанса на Битола да биди она што заслужува

Кандидатите за советници од независната листа со носителот Габриела Илиевска денеска на прес конференција на последниот ден од изборната кампања, на граѓаните на Општина Битола им ја упатија својата завршна порака, во пресрет на неделните локални избори.  Пораката Ви ја пренесуваме во целост. „Битолчани и битолчанки, Два дена нѐ делат од …

ПОВЕЌЕ

Гутереш: соработката со САД продолжува и покрај повлекувањето од УНЕСКО

на американскиот претседател Доналд Трамп и покрај несогласувањата, изјави неговиот портпарол Фархан Хаку откако официјален Вашингтон соопшти дека се повлекува од УНЕСКО. Гутереш „длабоко жали“ поради одлуката на САД, но „во исто време многу продуктивно комуницира со САД во врска со многу прашања и преку многу организации и ќе продлжи …

ПОВЕЌЕ

54 жртви во поплави и свлечишта во Виетнам

Најмалку 54 луѓе загинаа, а 39 со водат како исчезнати во поплавите и свлечиштата предизвикани од обилните дождови, што од крајот на минатата недела ги погодија северниот и централниот дел Виетнам. – Околу 34.000 куќи се под вода или се урнати, 22 хектари оризови полиња се уништени, соопштија локалните власти. …

ПОВЕЌЕ