ПОЧЕТНА / Елизабета Кочева Јосифовска (СТРАНА 5)

Елизабета Кочева Јосифовска

Денеска започнуваат божиќните пости

Верниците од православниот свет од  денеска ги  започнаа традиционалните неколкунеделни божиќни пости . Постот ќе трае 40 дена, односно до Божиќ 7 јануари – Денот на раѓањето на Исус Христос. Бидејќи датумот на Божиќ не се менува, постите секоја година почнуваат на 28 ноември, а завршува на Бадник, 6 јануари. …

ПОВЕЌЕ

Од каде се набавуваат вакцините во Македонија

Министерството за здравство објави листа на земји од кои се набавуваат вакцините за имунизација на децата. Над 100 родители годинава добиле прекршочни пријави зошто не ги вакцинирале децата. До Државниот санитарен и здравствен инспекторат се доставени уште 94 известувања за семејства кои го прекршиле законот за заштита на населението од …

ПОВЕЌЕ

До 25 декември барања за субвенции за градинарски и овошни култури

Во тек е рокот за поднесување барања за финансиска поддршка за произведени и продадени градинарски и овошни култури во преработувачките капацитети. Барањата може да се поднесуваат до 25 декември по електронски пат во подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Во прилог на барањето се доставува и потврда за …

ПОВЕЌЕ

Земјотрес 6,2 степени во близина на Папуа Нова Гвинеја

Нема жртви и повредени во земјотресот од 6,2 рихтера на Папуа Нова Гвинеја, соопшти американскиот Геолошки институт. Епицентарот бил на 125 километри источно од градот Рабаул на пацифичкиот остров, во длабочина од 70 километри. Засега нема информации за евентуални жртви и материјална штета.  

ПОВЕЌЕ

Бали: Предупредување поради вулкан

Индонезиските власти прогласија максимален степен на тревога поради активностите на вулканот Агунг на островот Бали. Издадена е наредба за евакуација на населението во радиус од 10 километри. Затворен е и Меѓунардниот аеродром. „Нервозен сум зашто пред 15 минути проверив на интернет и видов дека се си тече регуларно. Сега овде …

ПОВЕЌЕ

Меркел: На Германија и треба брзо да добие стабилна влада

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека на земјата и е потребно што поскоро да добие стабилна влада, за да може да работи на реформирање на Европската унија и да одговори на неизвесните политички случувања во соседството. Меркел најави дека ќе се сретне со раководството на Социјалдемократската партија на Германија …

ПОВЕЌЕ

Во сообраќајна незгода повредени четири лица од придружбата на Еди Рама

Во близина на албанскиот град Корча денеска напладне се случи тешка сообраќајна несреќа во која учествуваа и два автомобила од придружбата на албанскиот премиер Еди Рама, при што четири лица се повредени. Меѓу повредените се и двајца полициски офицери. Според соопштението на албанското МВР, сообраќајката се случила поради неконтролирано возење …

ПОВЕЌЕ

Хуманитарна акција на Управата за јавни приходи

Управата за јавни приходи во пресрет на одбележувањето на  „Денот на даночниците“  29 ноември и во рамките на Програмата за општествена одговорност денеска  во Домот за доенчиња и мали деца во Битола донираа 105.580 денари. Станува збор за донација од памперси и прашок за перење, средства кои моментално му се …

ПОВЕЌЕ

За три недели потрошени вакцините за сезонски грип

Вакцинацијата против сезонскиот грип годинава,  надлежните ја оченуваат како успешна. Планираните 3800 вакцини за Општините Битола, Могила, НОваци, Демир Хисар, Кичево и Ресен се потрошија во рекорно време, а граѓаните  сеуште доаѓаат во Центарот за јавно здравје во Битола и бараат да се  вакцинираат. Интересот на граѓаните беше  изненадувачи голем, …

ПОВЕЌЕ

„Еден ден, ќе ме бараш ти“-ново од Сефедин Бајрамов

„Еден ден, ќе ме бараш ти“ е новата композиција на македонсиот изведувач на серенади, Сефедин Бајрамов, која во среда пред  битолчани и официјално ќе биде промовирана. Заедно со песната промовиран ќе биде и видео запис за истата, кој се  снимаше во Грција и во Битола. Песната е нешто во што …

ПОВЕЌЕ