ПОЧЕТНА / Елизабета Кочева Јосифовска (СТРАНА 47)

Елизабета Кочева Јосифовска

НЕДЕЛА НА ШПАНСКИ ФИЛМ ВО БИТОЛА

Со филмот  Братучеди на режисерот  Даниел Санчес  Аревало ќе започне неделата на шпански филм во Битола. Настанот е во организација на  Центарот за  култура од Битола  во соработка со Амбасадата  на Шпанија  во Р. Македонија. Неделата на  шпански филм во Битола ќе започне на 9 јуни и ќе трае  се …

ПОВЕЌЕ

ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА НА ИВЗ БИТОЛА И „ХИЛАЛ“

Во пресрет на големиот  муслимански празник рамазан –месецот на постот, во соработка  со хуманитарната организација  хилал ,битолското  муфтиство додели пакети со прехрамбени продукти на граѓаните од  најранливите категории на кои што им е потребна  помош. Донаторската акција се спроведе  вчера. За  хуманитарната  организација  хилал  ова  не е прва  ваква  акција. …

ПОВЕЌЕ

Црна Гора денес станува членка на НАТО

Црна Гора денеска и формално ќе стане 29 членка на НАТО на церемонија во Вашингтон на која ќе присуствува генералниот секретар на алијансата Јенс Столтенберг, како и црногорскиот премиер Душко Марковиќ. На церемонијата ќе му биде предаден на Вашингтон, кој е депозитар на основачкиот договор на Алијансата, пристапниот протокол што …

ПОВЕЌЕ

ЗМИИТЕ ИЗЛЕГУВААТ НА СОНЦЕ,ВНИМАВАЈТЕ

Затоплувањето ги изнесе змиите на сонце, па затоа треба да се биде внимателен, особено кога се шета во природа. Змиите не напаѓаат доколку не се загрозени, а гризнувањата најчесто се случуваат кога човек ќе ја згазне змијата. Лекарите апелираат  да се  внимава кога се оди во природа и на места …

ПОВЕЌЕ

Карате натпревар во Демир Хисар

    Во организација на карате клубот „Црна Река“ Бучин-Демир Хисар во сабота во 11 часот во спортската сала во Демир Хисар ќе се одржи пријателски натпревар  по карате на кој учество ќе земат клубови од Скопје,Виница и од Битола. Специјални гости  на натпреварот ќе бидат Живко Тасевски, новата ѕвезда …

ПОВЕЌЕ

Се асфалтира патот Ресен-Царев Двор

Општина Ресен со финансиска поддршка на Јавното претпријатие за државни патишта почна со асфалтирање на регионалниот пат Ресен – Царев Двор. Градоначалникот на општина Ресен Ѓоко Стрезовски информира дека се работи за делница долга 1,7 километри, која била најоштетениот дел од патниот правец од Ресен до Царев Двор, односно од …

ПОВЕЌЕ

Убиено момче во Канатларци

Убиено е момче утрово во прилепското село Канатларци. Според  првичните информации од Основното јавно обвинителство Прилеп утрово е убиен Е.И роден 1991 година. Од  ОЈО Прилеп велат дека во убиениот било пукано со огнено оружје додека тој бил во возило.Од  раните нанесени по телото починал на самото место. Безживотното тело …

ПОВЕЌЕ

Најмалку 80 мртви во експлозијата во Кабул

Најмалку 80 лица загинаа, а повеќе од 350 се повредени во силната експлозија во центарот на Кабул, соопшти Министерството за здравство на Авганистан. Експлозијата која се случи изутрината е предизвикана од автомобил бомба, во област во која се наоѓа Амбасадата на Германија и други амбасади како и претседателската палата. Многу …

ПОВЕЌЕ

НОВА ПРЕТСТАВА НА ТЕАТАР „ДЕЛ АРТЕ“

Битолскиот театар „Дел арте“ утре пред  битолската публика премиерно ќе ја изведе новата претстава Прва симпатија. Станува збор за театарска претстава за деца,за една прва љубов,за еден летен распуст,за едни големи другари. Текстот во претставата е на Димитар Захариевски а режијата е на Бојан Стојков.

ПОВЕЌЕ

„Без паника“ на БНТ вечерва во Торонто,Канада

  Битолските актери од НТБ, Никола Пројчевски, Марјан Ѓоргиевски и Александар Копања вечерва во Meadowvale Theatre во Торонто Канада ќе ја изведат претставата „Без паника“.-Во комедијата доминира еден безвременски текст, разбирлив на сите јазици и во секоја држава и затоа и во Торонто постои голем интерес за овој проект. Влезниците …

ПОВЕЌЕ