ПОЧЕТНА / Елизабета Кочева Јосифовска (СТРАНА 4)

Елизабета Кочева Јосифовска

Меѓународен саем за образование во Битола

Средношколци, студенти, млади професионалци, родители и професори беа дел од  Меѓународниот саем за образование кој денеска се одржа во Техничкиот  факултет во Битола, во организација на УКЛО,Амбасадата на САД во Македонија и Американското катче Битола. Овој настан  има за цел да ја поттикне свеста и информираноста на младите луѓе во …

ПОВЕЌЕ

Во Битола и понатаму бројот на починати е поголем од бројот на родени лица

И во третиот квартал од оваа година продолжува негативниот природен прираст во општина Битола. Според податоците на Државниот завод за статистика, во овој период се евидентирани 220 новороденчиња , додека бројкаа на починати лица изнесува 294, од кои нема ниту едно новороденче. Што значи природниот прираст е со индекс – …

ПОВЕЌЕ

Хаваи ги тестираат сирените за нуклеарен напад

Првпат по завршувањето на Студената војна, Хаваи ќе ги тестираат сирените чија цел е да ги предупредат граѓаните на напад со нуклеарни ракети, соопшти хавајската Агенција за итни интервенции. Тестирањето на сирените ќе се спроведе во рамки на месечното тестирање на системот за предупредување, јави Си-Ен-Ен. Првиот работен ден од …

ПОВЕЌЕ

СЗО: Фалсификувани лекови се причина за смрт на 100.000 деца

Светската здравствена организација соопшти дека околу 11 отсто од лековите во земјите во развој се фалсификувани, и дека тие се веројатно причина за смрт на десетина илјади деца од болести како што се маларија и воспаленија на белите дробови. Ова е прв обид СЗО да го процени и да го …

ПОВЕЌЕ

„Баирска Светлина“со нова веб страна прослави 16 години постоење

Центарот за развој на Ромската Заедница- „Баирска светлина“ прославува 16 години од своето  постоење како организација која придонесува за јакнење на капацитетите на Ромските заедници, подобрување на нивниот  социјално-економски статус и унапредување на нивото на образование. Денеска во рамки на одбележувањето на овој ден беше промовирана и нивната нова веб …

ПОВЕЌЕ

Северна Кореја се прогласи за нукеларна велесила

По пауза од два и пол месецa, Северна Кореја повторно истрела балистичка ракета со долг дострел која може да стигне до целата континентална територија на САД. Државниот медиум во Пјонгјанг соопшти дека е завршена мисијата на Северна Кореја да стане нуклеарна велесила. Народот на улиците му даде поддршка на својот …

ПОВЕЌЕ

Турција: Налог за апсење на 360 лица поврзани со ФЕТО

Турските власти издадоа налог за апсење на вкупно 360 луѓе поврзани со организацијата на имамот Фетула Ѓулен, ФЕТО. Во полициската операција во Истанбул досега се уапсени десетици осомничени. Според официјална Анкара, групата ФЕТО е одговорна за обидот за преврат на 15 јули минатата година.

ПОВЕЌЕ

Утрово во Битола -5 степени!

Во Берово се измерени минус 9 степени Целзиусови, најниска температура во седум часот изутрина во Македонија, по што следат Крива Паланка со минус 8, минус 7 во Куманово, минус 6 во Скопје Петровец, Тетово, Лазарополе, минус пет Скопје Зајчев Рид, Крушево, Маврово, Демир Капија, Претор, Пожаране, Битола, Прилеп, Дебар, Струмица …

ПОВЕЌЕ

За три месеци починале 64 новороденчиња

Во третиот квартал годинава во Македонија имало 5.866 живородени деца, што во споредба со истиот период лани претставува намалување за 7,7 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика. Бројот на умрени лица во третото тримесечје годинава бележи зголемување од 3,4 проценти во споредба со истото тримесечје од минатата година и …

ПОВЕЌЕ

Филмски фестивал„ Караван за детство без пречки“ во Битола

Околу 200 деца од  основните училишта, наставници и родители денеска беа дел од мини филмскиот фестивал „Караван за детство без пречки“ кој се одржа во Битола. На настанот организиран од Уницев во партнерство со Скопје филм фестивалот беа промовирани правата и способностите на децата со попреченост преку кратки меѓународни, реномирани …

ПОВЕЌЕ