ПОЧЕТНА / Елизабета Кочева Јосифовска (СТРАНА 30)

Елизабета Кочева Јосифовска

ПОЖАРОТ КАЈ ТРЕСКАВЕЦ ПОВТОРНО АКТИВЕН

Манастирот Трескавец  во  прилепско повторно е во опасност од пожар. Пожарот од предната страна на манастирот, кој на 23 август беше ставен под контрола во попладневните часови  вчера повторно е активен, велат од Општина Прилеп. Додека синоќа се служела вечерна богослужба во црквата во манастирот која го носи името на …

ПОВЕЌЕ

Старата битолска чаршија ќе добие нови автентични излози

Министерството за економија денеска го објави огласот за пронаоѓање на фирма што ќе го изработи проектното решение за конзервација, санација и адаптација на излози и натписи на дуќаните на Старата скопска чаршија и на другите чаршии низ земјава (Охридската, Струшката и Битолската). Идниот проект треба да понуди соодветни решенија за …

ПОВЕЌЕ

Маж ја нападна полицијата пред Бакингемската палата

Британската полиција уапсила едно лице кое синоќа ја нападнало полициската патрола пред пред Бакингемската палата во центарот на Лондон. Двајца полицајци се здобиле со полесни повреди додека го апселе осомничениот. Британските медиуми јавија дека, напаѓачот го паркирал својот автомобил во близина на полициските возила во зоната за ограничен пристап пред …

ПОВЕЌЕ

Пожар зафати село на грчкиот остров Закинтос

Шумски пожар денеска избил во грчкото село Анафонитрија во северниот дел од островот Закинтос и во тек е евакуација на жителите, пренесува агенцијата АНА. На местото на пожарот упатени се десетина пожарникари во пет возила, две цистерни, еден поголем и еден помал авион за гаснење на огнот, што пак е …

ПОВЕЌЕ

Тешко поврдено седумгодишно дете во Битола

Седумгодишно дете од Битола вчера здобило тешки телесни повреди откако, возејќи велосипед, изгубило контрола и се излизгало на земјена површина, соопшти полицијата. Настанот се случил во 18:40 часот на улицата „Довлеџик“. Детето е пренесено и задржано на лекување во КАРИЛ – Битола, а увид изврши екипа на СВР. Се работи на …

ПОВЕЌЕ

ТРАЈНО РЕШАВАЊЕ НА ПРОБЛЕМОТ СО ЗДРАВСТВЕНИТЕ КАРТИЧКИ ЗА НАЈМАЛКУ ДВЕ ГОДИНИ

Сини  картони нема да  има и никој  не смее да им ги бара  на граѓаните.На  лекар или во аптека  може  да  одите со  здравствена книшка,здравствена  картичка  или само со лична  карта. Ова  важи и за  приватните  здравствени установи  кои  имаат имаат склучено договор за работа со Фондот за здравство,рече  вчера  …

ПОВЕЌЕ

РОКОТ ЗА АПЛИЦИРАЊЕ ЗА СУБВЕНЦИИ ДО 15-ТИ СЕПТЕМВРИ, А ЗА МЛАД ЗЕМЈОДЕЛЕЦ ДО 29 АВГУСТ

Рокот за  поднесување барања за субвенции за земјоделство од Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2017 година, кој почна на 3-ти јули годинава, едо 15 септември 2017 година.Земјоделците можат сами да поднесат барање за директни плаќања преку Е-Барање кое е поставено на страната на Агенцијата за финансиска поддршка во …

ПОВЕЌЕ

ПОЖАРИТЕ НЕМА ДА ВЛИЈААТ НА ЦЕНАТА НА ОГРЕВНОТО ДРВО

Шумските пожари што беснееја во изминатиот период нема да го поскапат огревното дрво. Од „Македонски шуми“ тврдат дека граѓаните ќе можат да набават огрев по истите цени како и лани. Во складиштата на јавното претпријатие метар кубен буково дрво ќе се продава за 2.370 денари, а дабово за 2.450 денари. …

ПОВЕЌЕ

НЕДОСТИГ НА КАДАР ВО БИТОЛА.СКОПСКИ ДОКТОРИ ЌЕ ОПЕРИРААТ КАЈ НАС

Клиничката  болница „Д-Р  Трифун Пановски“  во  Битола  ќе  го добие  сјајот  кој го  заслужува и ќе  биде  центар  каков што  заслужува овој град, рече  денеска  Гоце  Чакаровски, кој    прв пат во служба на  заменик министер  ја  посети  битолската  болница. Во наредниот  период  ќе  работиме  на  масовно опремување на  болницата со …

ПОВЕЌЕ

НАТО испраќа експерти на воената вежба на Русија и Белорусија

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Алијансата ќе испрати двајца експерти на заедничката воена вежба на Русија и Белорусија „Запад 2017“. Тој прецизира дека тие ќе присуствуваат на вежбата, но оти НАТО е за, како што рече, потемелен начин за посматрање на маневрите. „Запад 2017“ почнува на 14 …

ПОВЕЌЕ