ПОЧЕТНА / Елизабета Кочева Јосифовска (СТРАНА 3)

Елизабета Кочева Јосифовска

Непроодни неколку патишта по обилните врнежи од дожд

Неколку патни правци во Македонија се блокирани по обилните врнежи од дожд, информира Центарот за управување со кризи. Од „Македонија пат“ информираат дека нивна екипа во моментов работи на отстранување на мал одрон од камења на патот кон Граничен премин Блаце. Сообраќајот на патниот правец Р1304 Виница – Берово кај …

ПОВЕЌЕ

Се распаѓа средното медицинско училиште во Битола. Условите повеќе од мизерни! (ФОТО)

Средното медицинско училиште во Битола, „Д-р Јован Калаузи“ веќе 7 години работи со блокирана сметка и услови под сите стандарди. Повеќе од 580 ооо евра е долгот на ова  училиште, а вработените велат дека е невозможно повеќе да се функционира и работи во вакви услови. Сите врати во училиштето се …

ПОВЕЌЕ

Каталонските политичари стигнаа во судот во Мадрид

Група од десет притворени каталонски сепаратистички политичари и активисти стигнаа во судскиот комплекс во Мадрид, каде што планираат да поднесат барање за нивно ослободување. Судијата за прекршоци во Врховниот суд во Шпанија, Пабло Љарена, денеска го разгледува привременото притворање на осум членови на кабинетот на сменетата каталонска влада, меѓу кои …

ПОВЕЌЕ

Пожар во висококатница во Кина, 10 загинати

Најмалку десет лица загинаа, а петмина се повредени во пожар кој утрово избил во деловно-станбена висококатница во кинескиот град Тјенџин. Пожарот избил во 4 часот утрото на 38 кат од зградата, недалеку од центарот на зградата, јави кинеската новинска агенција Синхуа. Според информациите, пожарот е угасен, а се верува дека …

ПОВЕЌЕ

Едно лице загина во поплавите во Албанија

Силното невреме во Албанија кое трае повеќе од 48 часа создаде големи поплави, а регистрирана е и првата жртва. Според албанските медиуми, поплавени се илјадници хектари земја, поплавени се над 2оо куќи, а без електрична енергија се над 7о илјади семејства. Најтешка е состојбата во Валона, Саранда, Фуш Круја, Ѓирокастро, …

ПОВЕЌЕ

Саем за земјоделство-Тракторијада 2017 во Могила

Во Општина Могила  денеска се одржа традиционалниот саемот за земјоделство-Тракторијада 2017. Голем број на компании кои се занимаваат со дистрибуција на механизација и др земјоделска опрема, препарати за заштита и прихрана во земјоделското производство како и компании кои вршат финансиски услуги од областа на аграрот , годинава  по трет пат …

ПОВЕЌЕ

Анѓушев: Со планот за економски раст Владата поддржува зголемување на соработката меѓу странските и домашните компании

Владата направи детална анализа на досегашната политика за привлекување на странски инвеститори и констатираше дека оваа политика не ги донесе посакуваните резултати, рече заменик претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, во неговото обраќање на бизнис форумот на странски инвеститори и домашни компании кои имаат потенцијал да станат …

ПОВЕЌЕ

Во Германија до 2050 година ќе живеат двапати повеќе муслимани

Бројот на муслиманите во Германија би можел да се удвои до 2050 година, ова е заклучокот од истражувањето на Институтот „Пју“. „Во Германија, ако се земе предвид редовната миграцијата без бегалски бранови, до 2050 година процентот на муслиманското население може да надмине 11 проценти, што е речиси двојно повеќе од …

ПОВЕЌЕ

ЕУ скрати 105 милиони евра од претпристапните фондови на Турција

Европскиот совет денеска реши за 105 милиони евра да ги намали средствата од претпристапните фондови за Турција. Одлуката беше донесена за време на состанокот за буџетот на ЕУ, а причината што е наведена за кратењето на средствата се политичките состојби во земјата, јави БТА. Дел од средствата ќе бидат одобрени …

ПОВЕЌЕ

Грчката влада почна да транспортира мигранти од Лезбос до Атина

Грчките власти почнаа да транспортираат мигранти од кампот Мориа на островот Лезбос до атинското пристаниште Пиреа. Првично, околу 260 мигранти и бегалци од разни националности биле пренесени со фериброд од пристаништето Митилини на Лезбос до Пиреа. Министерот задолжен за мигранти Јаниз Музалас изјави за грчката агенциа АНА – МПА дека …

ПОВЕЌЕ