ПОЧЕТНА / Елизабета Кочева Јосифовска (СТРАНА 20)

Елизабета Кочева Јосифовска

Нобеловата награда за мир за Антинуклеарната кампања

Меѓународната кампања за укинување на нуклеарното оружје е годинашен добитник на Нобеловата награда за мир, објави денеска норвешкиот Нобелов комитет во Осло. Наградата ѝ се доделува на организацијата за нејзината работа „во привлекување внимание кон катастрофалните хуманитарни последици од каква било употреба на нуклеарно оружје“ и за нејзините напори за …

ПОВЕЌЕ

ОУ„Kоле Канински“од Битола доби кабинет за инклузија

Училиштето „Коле Канински“ од Битола денеска официјално го отвори кабинетот за инклузија кој ќе работи со деца со посебни потреби. Станува збор за проект кој ова училиште го подготвува веќе подолго време и истиот  на 6 ученици кои имаат потреба од постојана поддршка во совладувањето на наставната ќе им обезбеди …

ПОВЕЌЕ

Турските власти уапсија вработен во американската амбасада во Истанбул

Турските власти уапсија вработен во американската амбасада во Истанбул поради наводни врски со движењето на Фетулах Ѓулен,објави Асошиејтед прес, цитирајќи ја агенцијата Анадолија. Мажот, турски државјанин со иницијали М.Т., бил притворен под обвинение за шпионажа и се обид да го „уништи уставниот поредок и владата на Турција“. Според агенцијата Анадолија, …

ПОВЕЌЕ

САД – Загрижени сме поради апсење на наш службеник во Конзулатот во Истанбул

САД соопштија дека се „длабоко загрижени“ поради апсењето на службеник од американскиот Конзулат во Истанбул, се наведува во соопштение од Амбасадата на САД во Турција. Службеникот е турски државјанин и втор кој е уапсен во Турција оваа година. Амбасадата смета дека тврдењата против службеникот се „целосно неосновани“. Според соопштението, протекувањето …

ПОВЕЌЕ

Косово го одложи предавањето на барањето за УНЕСКО

Косово го одложи предавањето на барањето за членство во Организацијата на ОН за образование, наука и култура УНЕСКО, соопшти косовското Министерство за надворешни работи. „Прагматичната одлука за одлагање на членството на Косово во Интерпол и УНЕСКО се базира врз целосна и блиска координација со САД и другите сојузници“, се наведува …

ПОВЕЌЕ

Илиоски: Подобри услови за работа на пожарникарите во Битола

Кандидатот за градоначалник од Вмро Дпмне и коалицијата „За подобра Македонија“, Зоран Илиоски денеска на прес конференција презентираше нови проекти од кампањата за локалните избори на 15 октомври. Во продолжение целиот текст. Почитувани, Во нашата програма за локалните избори имаме реални и конкретни проекти припремени и базирани на истражувања, искуство …

ПОВЕЌЕ

ВМРО-ДПМНЕ: Заев вети расветлување на „Монструм“ а не ослободување на обвинетите

Прес конференција денеска одржа Благој Шаклевски од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“. Во продолжение целиот текст од прес конференцијата. „Заев и Шекеринска нема веќе што да им понудат на битолчани, откако ги нарушија сите принципи кои им ги понудија. Две години ги тераа да развикуваат нема правда нема мир …

ПОВЕЌЕ

Котевски: Новаци и понатаму ќе биде пример за многу градови во земјата

Општина Новаци и во наредните 4 години ќе продолжи да расте во урбана средина која е пример за многу градови во земјата, рече вчера кандидатот за градоначалник од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“, Лазар Котевски. Тој заедно со членови на извршинот комитет на партијата вчера имаше средба со …

ПОВЕЌЕ

Левица: Ќе бараме целосна реконструкција на фонтаната пред музејот

Огранокот на Левица во Битола денеска претстави нови проекти од програмата за претстојните локални избори. Носителката на листата на кандидати за  советници од оваа  партија, Ивана Атанасовска, рече дека како идни советници во Советот на Општина Битола, ќе бараат целосна реконструкција на фонтаната пред музејот во Битола. Таа фонтана претставуваше голем …

ПОВЕЌЕ

Алексовски: Битола заслужува подобра градска инфраструктура

Прес конференција денеска одржа и Златко Алексовски, кандидат за советник од СДСМ Битола, кој рече дека ВМРО-ДПМНЕ и Владимир Талески и по три мандати на власт оставија недоправени и раскопани  улици. Добро ги паметиме изјавите на Талески дека после неговиот мандат нема да остане улица за реновирање но наместо тоа …

ПОВЕЌЕ