ПОЧЕТНА / Елизабета Кочева Јосифовска (СТРАНА 2)

Елизабета Кочева Јосифовска

Привремено прифатилиште за бездомници и во Битола

Се отвораат уште три регионални пунктови во Струмица, Струга и Битола, кои ќе ќе даваат поддршка на бездомните лица од другите делови од Македонија. – Согласно најавите на УХМР за пониски температури се реорганизираме со цел бездомните лица кои се на територија на Градот Скопје комплетно да бидат згрижени и …

ПОВЕЌЕ

Потпишaн меморандум за соработка меѓу УКЛО и Општина Битола

Универзитетот „св.Климент Охридски“ од Битола денеска потпиша меморандум за соработка со Општина Битола со цел продлабочување на досегашната соработка. Имаме  една визија за понатамошно интензивирање на нашата сортаботка како две институции релевантни за општината и регионот каде што делуваат, рече денска ректорот  на УКЛО, Сашо Коруновски. -Во самиот меморандум ќе …

ПОВЕЌЕ

Прифатено барањето за снимање на седниците на Советот на Општина Могила

Прифатена е иницијативата на независниот советник во советот на Општина Могила Борче Бучински  седниците на Советот да се снимаат и истите да бидат објавени на некоја од локалните или регионалните телевизии. Ова беше решено денеска на 4 тата седница на Советот на Општина Могила со цел граѓаните транспарентно  да бидта …

ПОВЕЌЕ

Отворен ден на Форум 16 по повод денот на волонтерите

По повод Меѓународениот ден на волонтерите 5-ти декември здружението за граѓански активизам Форум 16 од Битола ги отвори вратите за сите граѓани кои сакаат да се запознаат со нивната работа. По тој повод беа организирани низа работилници и активности иницирани од ова здужение но и од  самите волонтери и граѓаните. …

ПОВЕЌЕ

Семафори на обиколницата кај Битола

Со семафори кои наизменично ќе ги пропуштаат возилата по една коловозна лента  ќе се регулира сообраќајот на обиколницата над Битола која поради свлечиште е затворена веќе подолго време. Станува збор за времено решение додека се работи на санација на одронот  на овој дел од магистралниот пат Охрид-Битола-Прилеп,информираше денеска градоначалникот на …

ПОВЕЌЕ

Политичко учество на лицата со попреченост

Јавна дебата за учество на лицата со попреченост во политичкиот и изборниот процес во Македонија се одржа денска во Битола со цел вклучување на оваа категорија на граѓани во општествениот и политичкиот  живот. И покрај тоа што поминаа локалните избори, организаторите на настанот велат дека учеството во политичкиот живот за …

ПОВЕЌЕ

„Собираме и ре-креираме со Би-Милк“

Дечињата од градинките „Мајски Цвет“ и „Естреја Овадија Мара“ од Битола се дел од  хуманитарната работилница на Би Милк која е со цел поттикнување на навиките за зачувување на животната средина уште од најрана возраст, а главен аниматор за децата беше  препознатливиот лик на Битолското Чупе. Се работи за иницијатива …

ПОВЕЌЕ

Со дефиле низ Широк Сокак одбележан меѓународниот ден на лицата со инвалидитет

Голем број на ученици од основните и средните училишта од Битола ,заедно со децата од Заводот за рехабилитација на говор, слух и глас „Кочо Рацин“ и Лајонс клубот Кабадаја од Битола денеска со традиционалното дефиле низ  Широк Сокак го одбележаа меѓународниот ден на лицата со инвалидитет. Со пуштање балони во …

ПОВЕЌЕ

Израел повторно нападна во околината на Дамаск

Израелски воени авиони нападнаа воена база која Иран ја гради крај Дамаск, израелските медиуми ги пренесуваат извештаите на сириските медиуми блиски до Башар ал-Асад. Ударите се изведени од воздушниот простор на Либан, а целта била во близина на градот Ал- Кисва, 13 километри јужно од Дамаск. Следеле силни експлозии. Синоќа, …

ПОВЕЌЕ

Косово испрати спасувачки екипи во Албанија

Косово денеска испрати први спасувачки екипи во Албанија за справувањето со големите поплави, со кои се соочува земјата. По барање на Кризниот штаб на Албанија во поддршка на акците за спасување испратени се пет спасувачки екипи и тројца експерти за проценка на состојбата. Доколку има потреба косовските власти најавија дополнителна …

ПОВЕЌЕ