ПОЧЕТНА / Елизабета Кочева Јосифовска (СТРАНА 10)

Елизабета Кочева Јосифовска

Рекордно производство на опиум во Авганистан

Производството на опиум во Авганистан е зголемено за 87 отсто во споредба со 2016 година и достигна „рекордно ниво“ од 9 илјади тони. Ова се наведува во последното истражување за авганистанскиот опиум на тамошното Министерството за борба против наркотици и Канцеларијата на ОН за дрога и криминал(УНОДЦ). Авганистан е најголем …

ПОВЕЌЕ

Седум лица загинаа во поплавите во Грција

Најмалку седум лица загинаа поради поплави предизвикани од поројните дождови што синоќа ја погодија Грција во реонот во близина на Атина. Грчките медиуми известуваат дека пожарникарите примиле 340 повици за помош за испумпување вода од поплавените згради, и повици за спасување луѓе кои останале заробени во своите возила и домовите …

ПОВЕЌЕ

Соработка меѓу УКЛО и Бар Илан универзитет во Тел Авив

Универзитетот Св.Климент Охридки од Битола започна соработка со универзитетот Бар Илан од Тел авив, Израел. Станува збор за соработка во областа на високата технологија за којашто израелските водечки искуства на меѓународен план се особено значајни. Денеска ,академски кадри од универзитетот во Тел Авив го посетија Ректоратот на Укло каде разменија …

ПОВЕЌЕ

Наградите од изложбата Лидице 2017 во рацете на младите битолски уметници

Детското ликовно студио СВ.Кирил и Методиј од Битола  и годинава е добитник на голем број награди ширум светот. Повеќе од 70 признанија ќе завршат во рацете на малите битолски уметници кои во текот на цена  година учествуваа на конкурси и изложби. Денеска беа доделени првите награди од страна на Амбасадорот …

ПОВЕЌЕ

Реновирана ВИП собата на гинеколошкото одделение во болницата во Битола

Повторно е ставена во употреба ВИП собата на гинеколошкото одделение во клиничката болница во Битола. Истата сега е преуредена и реновирана а Управниот одбор на болницата донесе одлука за оваа соба да се наплаќаат симболични 300 денари на ден. Освен ВИП собата реновиран е и просторот кој се користи за …

ПОВЕЌЕ

Студената и влажна есен – идеална за ширење на бактерии и вируси

Промената на времето и температурните разлики се причина за појава на голем број вируси и бактерии кои вирејат токму во овој период од годината. Детските клиники но и центрите за брза помош  се со полни раце работа. Студеното и влажно време е идеално тло за побрзо размножување на бактериите и …

ПОВЕЌЕ

Царовска: За продолжување на породилното неопходни се претходни анализи

Неопходна е широка јавна расправа и сеопфатни анализи за позитивните и негативните аспекти и да се направи анализа што се добива и што се губи  при  евентуално продолжување на породилносто отсуство, вели  министерката за труд и социјална политика Мила Царовска во однос на предлогот за продолжување на породилното отстутво од …

ПОВЕЌЕ

Сопственикот на Агрокор ќе се предаде на британската полиција?

Сопственикот на „Агрокор“, Ивица Тодориќ наскоро би можел да се предаде на полицијата во Лондон, дознава Н1. Хрватска, според сознанијата, на британската полиција ѝ доставила информации за лондонската адреса на хрватскиот тајкун, а се дознава и како тој планирал да се предаде, со цел спречување на можно апсење. Како што …

ПОВЕЌЕ

Уапсени 10 лица во антитерористичка операција во Франција и Швајцарија

Во рамки на заедничка антитерористичка операција на територијата на Франција и Швајцарија  уапсени се десет лица, пренесуваат француските медиуми. Осомничените, меѓусебно разменувале “алармантни шифрирани пораки” преку апликација. Во моментов не е познато во кои делови од Франција и Швајцарија биле планирани терористички напади.  Властите ја истражуваат поврзаноста на осомничените со …

ПОВЕЌЕ

Напад врз приватна телевизија во Кабул

Двајца вооружени мажи денеска ја нападнаа приватната авганистанска телевизија „Шамшад“ во Кабул. Припадници на авганистанските безбедносни сили соопштија дека пред нападот се слушнала експлозија. Според истите извори, еден од напаѓачите бил убиен од страна на обезбедувањето на телевизијата, додека другиот започнал претстрелка со чуварите, кон кои фрлил и рачна бомба. Телевизијата …

ПОВЕЌЕ