ПОЧЕТНА / Елизабета Кочева Јосифовска

Елизабета Кочева Јосифовска

Македонски железници се во целосен штрајк

Железничкиот сообраќај е во целосен прекин, поради протест на вработените во Македонски железници, кои бараат да им биде исплатен и вториот дел од платата за октомври. Вчера наутро започна блокадата на товарниот железнички транспорт, а од полноќ не сообраќаат ниту патничките возови. Причината за прекинот е неисплатениот втор дел од …

ПОВЕЌЕ

131 лица загинале во сообраќајки за 11 месеци во земјава

За неполна година 131 лице загинале во сообраќајки на патиштата низ Република Македонија, вели статистиката од Министерството за внатрешни работи. Од МВР посочуваат дека, според направените анализи, главна причина за случените сообраќајни незгоди е човечкиот фактор, односно управувањето на автомобилите со неприлагодена брзина. За разлика од годинава, во истиот период …

ПОВЕЌЕ

Нова евакуација во Калифорнија поради пожарите

Нова евакуација во Калифорнија. Најголемиот од неколкуте пожари, кои горат веќе една недела, се прошири. Огнот го загрозува градот Санта Барбара, што доведе до присилно иселување. Вкупно 15.000 домови се во опасност. До сега, изгорени се повеќе од 800 куќи, а десетици илјади се без електрична енергија со денови. Гувернерот …

ПОВЕЌЕ

ЕУ не ја одобрува одлуката на САД за Ерусалим

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини ја поздрави историската посета на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, кој е првиот челник на владата на единствената еврејска земја во светот, кој дошол во Европската унија во последните 22 години. По Соединетите Американски Држави, Нетанјаху очекува и европскиот блок да го признае Ерусалим за …

ПОВЕЌЕ

Путин нареди повлекување на руските сили од Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин во ненајавено патување во Сирија нареди почеток на повлекување на силите на Русија од земјата на Блискиот Исток. „Наредив министерот за одбрана и шефот на генералштабот да започнат со повлекување на групата сили на Русија во нивните постојани места на распоредување“, објави државната агенција РИА цитирајќи …

ПОВЕЌЕ

Србија отвора уште две поглавија во преговорите со ЕУ

Србија денеска на Меѓувладина конференција со ЕУ во Брисел ќе отвори две нови поглавија, 8 и 30 за правата на стопанските дрштва, односно економските односи со странство. Со тоа бројот на поглавијата што Србија ги отвори со ЕУ во претпристапните преговори оваа година ќе изнесува шест, а бројот на досега …

ПОВЕЌЕ

СВР Битола го одбележа денот на превенцијата

Отсекот за превенција од СВР Битола денеска организираше прием за децата од градинките по повод 9 декември, светскиот ден на превенцијата. Од 2008 година традиционалано овој ден се одбележува со низа  активности со цел поблиску запознавање со работата и опремата на полицијата,  а целна група се  децата од училиштата и …

ПОВЕЌЕ

„16 дена активизам за спречување на насилството врз жените и девојчињата“

Правниот факултет од Битола по повод 25.11 Меѓународниот ден за спречување на насилството врз женит и кампањата „16 дена активизам за спречување на насилството врз жените и девојчињата“ која трае до 10.12.2017 се вклучи во активностите на државно и глобално ниво во насока на запознавање на јавноста и студентите со …

ПОВЕЌЕ

Утрово во Битола -5!

Во Берово изутринава во седум часот се измерени минус 7 степени Целзиусови, а во Скопје Петровец, Битола и Лазарополе минус 5. Во Тетово се регистрирани минус 4 степени, во Крива Паланка, Куманово, Претор, Демир Капија, Прилеп, Дебар, Струмица и Штип, минус 3, во Скопје Зајчев Рид и во Охрид минус …

ПОВЕЌЕ

Се бара решение за долговите за струја на битолските училишта

Училиштата во општина Битола и студентските домови „Томе Стефановски-Сениќ“ и „Пелагонија“ денеска добија предупредување за исклучување на електричната енергија и екипи беа излезени на терен. Баравме да се повлечат со цел да се овозможи нормално обезбедување на образовниот процес и престој на студентите. Ова денеска го изјави за МИА министерката за …

ПОВЕЌЕ