ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / 54 жртви во поплави и свлечишта во Виетнам

54 жртви во поплави и свлечишта во Виетнам

Најмалку 54 луѓе загинаа, а 39 со водат како исчезнати во поплавите и свлечиштата предизвикани од обилните дождови, што од крајот на минатата недела ги погодија северниот и централниот дел Виетнам.

– Околу 34.000 куќи се под вода или се урнати, 22 хектари оризови полиња се уништени, соопштија локалните власти.

Отежната е и работата на спасувачките екипи поради блокираните патишта од свлечиштата.

Може да ве интересира

ЕУ не ја одобрува одлуката на САД за Ерусалим

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини ја поздрави историската посета на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *