ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / 54 жртви во поплави и свлечишта во Виетнам

54 жртви во поплави и свлечишта во Виетнам

Најмалку 54 луѓе загинаа, а 39 со водат како исчезнати во поплавите и свлечиштата предизвикани од обилните дождови, што од крајот на минатата недела ги погодија северниот и централниот дел Виетнам.

– Околу 34.000 куќи се под вода или се урнати, 22 хектари оризови полиња се уништени, соопштија локалните власти.

Отежната е и работата на спасувачките екипи поради блокираните патишта од свлечиштата.

Може да ве интересира

Шпанија до Каталонија: Ќе бараме укинување на автономијата!

Шпанските власти ќе побараат укинување на автономијата на Kаталонија, доколку лидерите на таа покраина не …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *