ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / Спортуваме и компјутерски се надоградуваме

Спортуваме и компјутерски се надоградуваме

Со цел децата да се отргнат од работата пред компијутер и постајаното седење на мобилен телефон или таблет и повеќе да спортуваат, односно да внимаваат на здравиот начин на живот, денеска во СОТУ „Ѓорѓи Наумов“ – Битола се одржа едукативно предавање на тема „Спортуваме и компијутерски се надоградуваме“.

Една од темите која што беше опфатена на денешното предавање беше „Како влијае седењето врз нашиот живот“? Имајќи ги во предвид истражувањата кои покажуваат дека седењето и нездравиот начин на живот допринесуваат за зголемување на смртноста кај населението.

На предавањето учениците исто така имаа можност директно од спортисти да слушнат кој е бенефитот од спортот и дали е добро да се спортува.

Од СОТУ „Ѓорѓи Наумов“ – Битола најави дека и во иднина ќе реализираат голем број активности со цел да ги поттикнат за зголемување на физичката активност

Може да ве интересира

Шпанија до Каталонија: Ќе бараме укинување на автономијата!

Шпанските власти ќе побараат укинување на автономијата на Kаталонија, доколку лидерите на таа покраина не …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *