ПОЧЕТНА / СПОРТ / Синдикатот на фудбалери стана полноправен член на ФИФПро

Синдикатот на фудбалери стана полноправен член на ФИФПро

Македонските професионални фудбалери од денес ќе ги имаат сите полноправни права како и сите други фудбалери ширум светот.

На конгресот на светската унија на синдикати на професионални фудбалери – ФИФПро во Каиро, нашиот синдикат на чело со Панче Ќумбев стана полноправвен член.

Така, по неколку годишни обиди и постојана организација, конечно и фудбалерите од нашите лиги ќе ги имаат максималните права.

Ќумбев во Каиро оствари контакти со челниците на ФИФПро и се запозна со следните активности на организацијата.Ова е уште еден голем чекор напред за професионализацијата на македонскиот фудбал, бидејќи по ова прашање со години проблеми имаат фудбалерите и нивниот статус.

Може да ве интересира

Голден Стејт најмалку три седмици без Стеф Кари

Стеф Кари ќе паузира најмалку три седмици од кошаркарските терени по повредата што кошаркарот на …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *