ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / Северна Кореја: Не сакаме војна, но нема да бегаме од неа

Северна Кореја: Не сакаме војна, но нема да бегаме од неа

Големите заеднички воени вежби на САД и Јужна Кореја и заканите за американскиот превентивен напад, ја прават војната на Корејскиот Полуостров факт, соопшти министерството за надворешни работи на Северна Кореја.

Останува прашањето кога ќе почне војната. Не сакаме војна, но нема да бегаме од неа доколку САД лошо го проценат нашето трпение и го запалат фитилот на нуклеарна војна,  изјави портпаролот на Министерството за надворешни работи.

Може да ве интересира

ЕУ не ја одобрува одлуката на САД за Ерусалим

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини ја поздрави историската посета на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *