ПОЧЕТНА / ЗАБАВА / Почина Рој Дотрис, актерот кој остави неизбришлива трага во серијата “Game of Thrones”

Почина Рој Дотрис, актерот кој остави неизбришлива трага во серијата “Game of Thrones”

Актерот Рој Дотрис, кој играше во бројни серии и филмови, вклучувајќи ја и Играта на тронови и Амадео, почина во својот дом во Лондон во понеделникот. Имаше 94 години.

Според семејната изјава, актерот „мирно починал” опкружен со најблиските.

Дотрис имаше возбудлив живот. Во Втората светска војна, тој служел во Кралските воздухопловни сили и преживеал логор на воени затвореници во Германија. Подоцна работеше во радио, театар, телевизија и филм, освојувајќи награди Тони и БАФТА за најдобар актер.

Дотрис сеуште го држи светскиот рекорд за најголем број на ликови што едно лице ги позајмувало во аудио-книгите. Според книгата на Гинис, овој актер во делата на Мартин зборувал во име на 224 карактери.

Може да ве интересира

Ријана доби улица во родниот Барбадос

Познатата пејачка Ријана беше специјална гостинка на Барбадос, нејзиниот роден остров, кога минатиот четврток се …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *