ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / МЕЃУНАРОДНО ГРАФИЧКО ТРЕИНАЛЕ ВО БИТОЛА

МЕЃУНАРОДНО ГРАФИЧКО ТРЕИНАЛЕ ВО БИТОЛА

АНДРЕЈ ЈЕМЕЦ, АНДРЕЈ БРУМЕН ЧОП, БРУТ КАРНИОЛУС,ЧРТОМИР ФРЕЛИХ,ХЕРМАН ГВАРДЈАНЧИЧ, ЈАНКО ОРАЧ И ЗДЕНКО ХУЗЈАН, се седумте автори од Словенија со чии дела денеска се отвори меѓународното графичко триенале во Битола, во малата сала на Заводот и музеј.
Oва графичко триенале ја отпочнува летната сезона на изложби, а денешната специфична која предизвикува голем интерес во Словенија има свој повод, причина и длабок мотив.
Европскиот контекст на словенечката ликовна ументост е почетокот на галериската дејност на музејот.
Покрај оваа изложба треиналето во 2017 е со намера да организира уште неколку меѓународни изложби самостојно заради обезбедувањето авторитет преку 30 гдишнот постоење.

Може да ве интересира

Трајчевска: СДСМ без срам ја започнува кампањата во градот кој најмногу го уништи

Кандидатот за советник во Општина Битола од ВМРО-ДПМНЕ, Елена Трајчевска, на денешната прес конференција посочи …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *