ПОЧЕТНА / ЗАБАВА / Лондонските автобуси возат на гориво од кафе

Лондонските автобуси возат на гориво од кафе

Двокатните автобуси во Лондонд од вчера возат на ново биодизел гориво произведено од кафе. Лондонските власти сметаат дека употребата на новото биогориво ќе придонесе за намалување на загадувањето во Лондон за 50 проценти.

Британската компанија Баобин која е производител на БИ-20 соопшти дека има произведено доволно гориво за автобусите за една година.

Во Лондон годишно се собираат околу 200 илјади тони талог од кафе. 9.500 лондонски автобуси веќе користат биогориво од отпадоци од масло за готвење и месо.

Може да ве интересира

Ријана доби улица во родниот Барбадос

Познатата пејачка Ријана беше специјална гостинка на Барбадос, нејзиниот роден остров, кога минатиот четврток се …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *