ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / ЕУ: Крајниот рок за договор со Лондон в недела на полноќ

ЕУ: Крајниот рок за договор со Лондон в недела на полноќ

Европската комисија ја предупреди Велика Британија дека рокот за постигнување напредок во затворањето на првата фаза од преговорите за излегување за земјата од ЕУ истекува в недела на полноќ.

Главното отворено прашање во претворите е идниот статус на границата меѓу република Ирска и британската покраина Северна Ирска, а потоа и идните трговски односи кога Велика Британија ќе биде надвор од ЕУ, статусот на државјаните на членките на Унијата во земјата и на британците во блокот, како и сумата што Лондон треба да му ја плати на Брисел во рамки на преземените идни обврски.

Може да ве интересира

ЕУ не ја одобрува одлуката на САД за Ерусалим

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини ја поздрави историската посета на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *