ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / Ердоган: немаме потреба од САД

Ердоган: немаме потреба од САД

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган упати остри критики кон САД, обвинувајќи ги за заговор против Турција. Според него, САД се обидуваат да ја „турнат Турција на колена со примена на валкани планови и со помош на терористички органмизации“.

Ердоган најави и дека во иднина турската полиција повеќе нема да носи пиштоли од американско производство, туку полицијаците ќе бидат опремувани со оружје произведено во Турција.

Може да ве интересира

Шпанија до Каталонија: Ќе бараме укинување на автономијата!

Шпанските власти ќе побараат укинување на автономијата на Kаталонија, доколку лидерите на таа покраина не …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *