ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / Ердоган и Павлопулос со различни ставови за Договорот од Лозана

Ердоган и Павлопулос со различни ставови за Договорот од Лозана

Договорот од Лозана не се применува во Западна Тракија, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на денешната средба во Атина со шефот на грчката држава Прокопис Павлопулос.

Ердоган истакна дека одредбите во Договорот од Лозана се застарени и неопходно е да се преразгледаат, посочувајќи го прашањето за муслиманските жители во Западна Тракија, кои Атина ги именува како „муслиманско“, а Анкара како „турско малцинство“.

Павлопулос, од друга страна рече дека во Грција има „религиозно муслиманско малцинство“ и неговите права целосно се почитуваат. Тој истакна дека Договорот од Лозана е основата која го зајакнала пријателството меѓу двете земји.

Може да ве интересира

ЕУ не ја одобрува одлуката на САД за Ерусалим

Шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини ја поздрави историската посета на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *