ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / ВЕСТИ / МАКЕДОНИЈА / ДИК: Одбиени сите приговори за изборите

ДИК: Одбиени сите приговори за изборите

Сите поднесени приговори за локалните избори се одбиени од Државната изборна комисија. Седницата на ДИК завршила изутрината.

До комисијата беа поднесени вкупно 46 приговори, од кои 43 од ВМРО-ДПМНЕ, по еден од ТМРО, од Алијансата за Албанците и од Левица.

Против оваа одлука се поднесува тужба до Управниот суд во рок од 24 часа од приемот на решението. Управниот суд е должен да донесе одлука по жалбата во рок од 48 часа.

Може да ве интересира

Вељаноски: Не се почитуваат Уставот и Деловникот

Актуелниот пратеник и поранешен претседател на Собранието, Трајко Вељаноски со отворено писмо до народните избраници, …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *