ПОЧЕТНА / НАЈНОВИ ВЕСТИ / Гутереш: соработката со САД продолжува и покрај повлекувањето од УНЕСКО

Гутереш: соработката со САД продолжува и покрај повлекувањето од УНЕСКО

на американскиот претседател Доналд Трамп и покрај несогласувањата, изјави неговиот портпарол Фархан Хаку откако официјален Вашингтон соопшти дека се повлекува од УНЕСКО. Гутереш „длабоко жали“ поради одлуката на САД, но „во исто време многу продуктивно комуницира со САД во врска со многу прашања и преку многу организации и ќе продлжи да го прави тоа“, изјави Хаку.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху соопшти дека и Израел се подготвува за повлекување од УНЕСКО, неколку часа откако САД објавија слична најава. Американскиот Стејт департмент вчера соопшти дека САД на 31 декември 2018 година се повлекуваат од УНЕСКО.

Може да ве интересира

Бројни плантажи на марихуана и винарии уништени од пожарите во Калифорнија

Пожарите, кои избувнаа во северниот дел на американската држава Калифорнија, уништија голем број винарии и десетици плантажи …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *